Dirmil’e Özgü Bir Çalgı: Sipsi

Dirmil’e Özgü Bir Çalgı: Sipsi


Sipsi, sulak yerlerde yetişen bir tür kamıştan yapılan üflemeli bir müzik aletidir. Yaklaşık 15 cm uzunluğunda olup üstte 2 cm aralıklarla 5 delik ve altta 1 delik olmak üzere 6 delikten oluşmaktadır. Üç ana bölümden oluşur;
Ses çıkarma özelliği olan ve titreşim sonucu ses veren ağızlık kısmı,
Seslerin ezgiye dönüştüğü ana kalıp,
Seslerin dağılımını önleyen alış kiraz gibi ağaçların kabuğu ile süslenen kısmı.

Sipsi kendine has hiç değişmeyen ses potansiyeli ile tanınmaktadır. Çapı çok küçük olmasına rağmen çıkartmış olduğu ses tonu çok fazladır.

Sipsinin ilk çıkış yeri Orta Asya olduğu söylenmektedir. Türklerin Anadolu’ya yerleşmesinden sonra Dirmil’de ortaya çıktığı ve ana merkezi haline geldiği bilinmektedir.
Dirmil denilince akla ilk gelen şeylerden biri sipsidir. Sipsinin günümüze kadar geliş şekli çırak-usta ilişkisi şeklindedir. Halen bu şekilde devam etmektedir.

Önceleri Cura ve 3 telli bağlama eşliğinde çalınıyordu. Günümüzde ise ses potansiyeline eşit olan birçok enstrüman ile beraber çalınabilmektedir. Ama en önemli özelliği folklorumuzun Teke yöresi özelliğinden dolayı vazgeçilmez bir çalgı türüdür. En önemli ritmik kısmı ise boğaz türüdür.

Nefesli çalgılar grubundan bir Türk halk müziği çalgısı olan sipsilere ve tüm aksesuarlarına uygun fiyat seçenekleriyle https://buypasa.com adresinden ulaşabilirsiniz. Vade farksız taksit imkânı, en uygun fiyat garantisi, güvenli ödeme seçenekleri ve ücretsiz kargo fırsatı ile satın alabileceğiniz ürünlere, hızlı teslimat seçeneği sayesinde çok kısa bir süre içerisinde kavuşabilmektesiniz. Dilerseniz kapıda ödeme seçeneğini seçip, ürünü teslim aldıktan sonra ödemesini gerçekleştirebilirsiniz.

+ Yorum bulunamadı

Yorum Ekle