E-Ticaretin Olumlu Etkileri

E-Ticaretin Olumlu Etkileri


İnternet teknolojisinin gelişerek kullanımının artması, ülkeler arasındaki sınırları ortadan kaldırırken, zaman kavramını yok etmiştir. Teknolojik alanda yaşanan gelişmeler başta ekonomi olmak üzere yaşamın her alanında önemli değişikliklere yol açmış ve bu süreçte yeni bir ticaret şekli olarak e-ticaret ortaya çıkmıştır. E-ticaret ile birlikte iki taraf arasında bilgi aktarım yöntemi değişmiştir. Önceleri bilgi aktarımı direkt kişisel temas, telefon, faks, mektup yöntemler ile sağlanırken, e-ticaretle birlikte bilgi bilgisayar ağları üzerinden aktarılmaya başlanmıştır.

E-ticaretin ekonomi ve diğer alanlarda yarattığı olumlu etkilere değinmek gerekirse;
Pazaryeri tüm dünyaya açıldığı için doğal olarak rekabet artar. Bunun sonucu olarak satın alma maliyetleri düşer.
Rekabet piyasa fiyatlarını mümkün olduğunca aşağıya çeker, tüketici açısından daha ucuz, kaliteli ve sürekli mal tedariki imkanı doğar.
Elektronik ticaret sistemi arkasında kurulacak bilgisayar sistemi ile stok takibi daha etkin bir şekilde yapılır, stok maliyetleri azalır.
Tüketici pazarda çok değişik ürünlerle ve fiyatlarla karşılaştığı için aktif alıcı durumundadır. Tüketici talebi uygun fiyatlar dolayısıyla yükselir.

Ülkemizde yer alan e-ticaret siteleri de gün geçtikçe tıklanma sayılarını arttırmakta, internet üzerinden yapılan alışverişin hacmi her geçen sene daha da büyümektedir. Bir örnek ile pekiştirmek gerekirse; sanal mağaza sahibi e-ticaret kullanıcılarını komisyon ödemekten kurtaran Buypasa, çok kısa bir süre içerisinde ciddi bir atılım gerçekleştirmiş, sektörün gözde e-ticaret sitelerinden biri haline gelmiştir. Ücretsiz online mağaza, %0 satış komisyonu, ücretsiz kargo gibi pek çok fırsat sunan bu online alışveriş sitesini https://buypasa.com adresinden ziyaret edebilirsiniz.

+ Yorum bulunamadı

Yorum Ekle