E-Ticaretin Yararları

E-Ticaretin Yararları


Elektronik ticaret -diğer adıyla e-ticaret- bilgisayar ağları üzerinden, ürün tasarımı, üretilmesi, tanıtımın yapılması, ticari muameleler hesapların ödenmesi ile ilgili tüm etkinlileri kapsar.

E-ticaretin farklı birçok açıdan değişik tanımlamaları da yapılabilir.
İletişim açısından tanımlamak gerekirse; bilginin, mal ve hizmetlerin dağıtımının veya ödemelerin telefon hatları, bilgisayar ağları üzerinden veya diğer elektronik araçlarla yapılmasıdır.
İş süreci açısından tanımlamak gerekirse; ticari işlemlerin ve iş akışının otomasyonunu sağlamaya yönelik teknoloji uygulamasıdır.
Hizmet açısından tanımlamak gerekirse; firmaların, tüketicilerin ve idarenin, ürünlerin kalitesi ve hizmetlerin sunum hızını artırıp hizmet maliyetlerini azaltma isteğine hitap eden bir araçtır.
Online açıdan tanımlamak gerekirse; bilgi ve ürünlerin internet veya diğer online ağlar üzerinden alışverişine imkan sağlayan bir araçtır.

E-ticaret, her geçen gün yaygınlaşmakta ve ekonomik hayatta olumlu değişimlere sebep olmaktadır. Elektronik ticaret sayesinde;
Satış ve stok bilgilerinin kesinliği, üretimin planlamasını ve ihtiyaçların belirlenmesini kolaylaştıracağından, üretimin verimi artar, süresi azalır.
Hizmet sektörünün ticaretin içinde direk yer alıyor olması, tüketici için daha verimli ve etkili müşteri servisi sağlar.
İşletme için maksimum faydanın hesaplanması ile gereksiz harcamalara son verilir. Satış, pazarlama ve dağıttım maliyetleri azalır.

Sadece ekonomi alanında değil, neredeyse her alanda hayatı kolaylaştıran onlarca imkan sunan elektronik ticaret, ülkemizde de gelişmeye devam ediyor. Bu alanda sunmuş olduğu birçok kampanya ve cazip fırsatlarla sektörde başı çeken Buypasa, özellikle sanal dükkan sahibi olmak isteyen e-ticaret müşterileri için hazırlamış olduğu “ücretsiz sanal dükkan” ve “komisyonsuz ürün satışı” kampanyaları diğer e-ticaret sitelerinden ayrılmayı başarıyor. Daha detaylı bilgi almak isterseniz https://buypasa.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

+ Yorum bulunamadı

Yorum Ekle