E-Ticarette Başarılı Olmanın Püf Noktaları

E-Ticarette Başarılı Olmanın Püf Noktaları


Her sene biraz daha büyümekte olan ve buna bağlı olarak başarılı olmanın zorlaştığı e-ticaret pazarında uzun soluklu olabilmek için tüketicilerin taleplerini dikkate almak gerekiyor. Diğer bir deyişle başarıya giden yol, projeye tüketicilerin gözünden bakabilmekten geçiyor.
Her markanın hedef kitlesinin farklı beklentileri olabilir. Ancak genel olarak tüketicilerin e-ticaret sitelerinden beklentileri ele alındığında belli başlı birkaç unsur öne çıkıyor.

Müşteri hizmetleri
E-ticaret şirketlerinin olmazsa olmaz unsurlarından biri kaliteli bir müşteri hizmetleri ekibine sahip olmak. İnternetten alışveriş yapanların da markalardan en çok bekledikleri özelliklerden biri de kaliteli bir müşteri destek hizmeti sunmaları.

İade politikası
Tüketiciler için en önemli unsurlardan biri de markaların iade politikaları… Tüketiciler internetten bir ürün almadan önce, genellikle bir süre araştırma yaparlar ve sonrasında satın almaya karar verirler. Karar verdiklerinde ise ürünü satın alacakları sitenin iade politikalarını incelemek isterler.
Bir sorunla karşılaştıklarında rahatlıkla ürünü iade edebilmek isteyeceklerdir. Bu nedenle de iade politikasının sitede kolay bir şekilde bulunabilmesi gerekiyor.

Misafir girişi ile alışveriş
E-ticaret şirketleri ellerindeki verileri ve kullanıcı sayısını artırmak için alışveriş sırasında ziyaretçilerin siteye üye olmalarını istiyorlar; ancak bu durum bazı tüketicilerin siteyi terke etmesine neden olabiliyor. Bunun önüne geçmek için e-ticaret sitelerinde misafir girişi ile de alışveriş yapma seçeneği sunulmalıdır.

Tüm bu verileri somut bir örnek üzerinden sunmak gerekirse; https://buypasa.com oldukça başarılı bir örnek olacaktır. Bir e-ticaretçinin ya da online alışveriş severin tüm beklentilerine karşılık verebilecek bir konsepte sahip olan bu sanal pazar platformu, gün geçtikçe pazardaki payını ve popülaritesini arttırmaya devam ediyor.

+ Yorum bulunamadı

Yorum Ekle