Fagot Nedir? Nerede Satılır?

Fagot Nedir? Nerede Satılır?


Fagot, konik biçimde oyulmuş ve ikiye katlanmış bir borunun geliştirilmiş halidir. Genellikle akçaağaçtan yapılır. Dört parçanın birleşmesinden oluşur.

Çizme bölümü en alttadır. Çizmenin içi yan yana oyulmuş ve alttan birbirine “U” şeklinde bağlanmış iki borudan oluşur. Çizmenin üzerine kanat ve bas bölümü yan yana takılır. Bas bölümün üstüne de kalak eklenir. Kanat bölümünün en üstüne “S” şeklinde kıvrılmış bir metal boru takılır. “Es borusu” denilen bu borunun ucuna da Korangle ağızlığından biraz daha büyük olan çift kamışlı ağızlık takılır. Sol el yukarıda, yan yana olan kanat ve bas bölümlerinin perdelerini denetleyebilecek şekilde, sağ el ise aşağıdaki çizme bölümünü üzerindeki perdeleri kullanabilecek şekilde tutulur. Bu tutuş, en üstteki kalak bölümü sol omuz yönüne, en alttaki çizme bölümü ise sağ kalça yönüne olmak üzere çapraz biçimdedir. Fagot, çalıcının boynuna takılan bir askı ile desteklenir.

Fagot orkestrada tek başına veya bas klarnet ile birlikte tahta nefesli grubun çaldığı armonilerin bas partisini çalmakla beraber, sık sık viyolonsellerle unison çalarak, yaylı çalgıların bas seslerini güçlendirmek ya da farklı bir karakter yaratmak için kullanılır. Her zaman bir bas çalgısı olarak kullanılmaz. Çoğu zaman da orta ses bölgesinde arka plan akortların orta partilerini doldurur. Ayrıca solo olarak, yerinde kullanıldığı zaman çok etkileyicidir.

Nefesli çalgı ailesinin bir üyesi olan ve genellikle orkestralarda kullanılan fagotlara ve tüm aksesuarlarına uygun fiyat seçenekleriyle https://buypasa.com adresinden ulaşabilirsiniz. Vade farksız taksit imkânı, en uygun fiyat garantisi, güvenli ödeme seçenekleri ve ücretsiz kargo fırsatı ile satın alabileceğiniz ürünlere, hızlı teslimat seçeneği sayesinde çok kısa bir süre içerisinde kavuşabilmektesiniz. Dilerseniz kapıda ödeme seçeneğini seçip, ürünü teslim aldıktan sonra ödemesini gerçekleştirebilirsiniz.

+ Yorum bulunamadı

Yorum Ekle