Tulumun Tarihçesi ve Kısımları

Tulumun Tarihçesi ve Kısımları


Tulum, tarihi tam olarak netleştirilememiş bir Türk çalgısıdır. Günümüzde tulumun Oğuz Türklerine ait olduğu söylenmekte ve bilinmektedir. En son Azerbaycan yakınlarında bulunan 800 yıllık tulum buna en iyi örnektir.

Tulum, Anadolu’nun kuzeydoğusunda Rize, Artvin ve Erzurum (İspir), Bayburt (çok sık olmasa dahi) illerinde Karadeniz’in insanı tarafından çok sık kullanılan nefesli bir halk çalgısı olarak kültürümüze yerleşmiştir. Trakya bölgesi, Balkan yarımadası ve İskoçya’da kullanılan gaydadan farkı ise, pes sesleri kontrol edebileceğiniz bir boruya sahip olmamasıdır. Ağızlık, gövde ve nav olmak üzere üç kısımda incelenebilir.

Ağızlık
İlk olarak tulumun şişirilmesi gereklidir ve bunun için kullanılan dudula, yuvarlak bir ağacın içi delinerek yapılmaktadır. Havanın geriye kaçmaması için iç tarafa naylondan bir kapak yapılıp, raptiye ile tutturulur. Bu işlem sonrası havanın tutumu kolaylaşır ve içeriye girişi engellenir.

Gövde
Tulumun gövdesi genellikle keçi derisinden yapılmaktadır. Keçinin 1 yaşında olması önemlidir. 1 yaşından küçük olan hayvanın derisi narin ve ince olur. Bu da tulum için kullanıldığında çabuk deforme olmasına yol açar.

Nav
Navın şimşir ağacından yapılması tavsiye edilir. Yaklaşık 40 derece eğri şimşir ağacının iç tarafını uygun bir şekilde oyduktan sonra, analıklar adı verilen delikli 10 mm çapında borular ve kamıştan özel olarak hazırlanan çibun adı verilen sipsiler özenle nava yerleştirilir.

Üflemeli çalgı ailesinin üyelerinden biri olan tulumlara ve tüm aksesuarlarına uygun fiyat seçenekleriyle https://buypasa.com adresinden ulaşabilirsiniz. Vade farksız taksit imkânı, en uygun fiyat garantisi, güvenli ödeme seçenekleri ve ücretsiz kargo fırsatı ile satın alabileceğiniz ürünlere, hızlı teslimat seçeneği sayesinde çok kısa bir süre içerisinde kavuşabilmektesiniz. Dilerseniz kapıda ödeme seçeneğini seçip, ürünü teslim aldıktan sonra ödemesini gerçekleştirebilirsiniz.

+ Yorum bulunamadı

Yorum Ekle